www.greatdane-apolonas.lt
 
 

-- Pradžia -- Apie mus -- Standartas -- Dokumentai -- Aktualijos -- Veislynai -- Reproduktoriai

-- Kergimai, šuniukai -- LDSK parodos -- Parodų naujienos -- Kontaktai -- Nuorodos

 


STANDARTAS - tam tikros kiekvienos veislės normos. Remiantis FCI nuostatais, Federacijos narės pačios sudaro jų teritorijoje kilusių ar išveistų veislių standartus. Oficialiai įteisinti ir patvirtinti FCI, jie tampa tarptautiniu tos veislės standartu ir būna privalomi visoms Federacijos narėms. Šis vokiečių dogų standartas patvirtintas 2001.03.13 Vokietijoje.

VOKIEČIŲ DOGŲ PASKIRTIS: Tai šuo palydovas, apsaugos ar sargybinis bei kitus globojantis šuo.

FCI KLASIFIKACIJA: II grupė. Pinčeriai ir šnauceriai, molosiniai šunys, šveicarijos zenenhundai ir kitos veislės. Sekcija 2.1 Molosiniai ir gerieji doginiai šunys, be darbinių egzaminų.

BENDRA IŠVAIZDA: Vokiečių dogas bendra savo išvaizda yra stiprus ir elegantiškas šuo - aukštas, stipraus, tvirto sudėjimo, išdidus, oriai iškelta galva. Visos jo kūno linijos harmoningos, išraiškinga galva. Stovintis atrodo kaip statula. Jis Apolonas tarp šunų.

GALVA: 1. Nosies veidrodėlis 2. Nosies nugarėlė 3. Viršutinės lūpos 4. Lūpų kampo klostė 5. Perėjimas "Stopas" 6. Skruostikauliai 7. Kakta 8. Ausis 9. Gerklė 10. Kaklas 11. Sprandas 12. Ketera 13. Nugara 14. Juosmuo 15. Kryžius 16. Dubuo 17. Uodegos pagrindas 18. Uodega 19. Priekinė krūtinės dalis 20. Krūtinės apačios linija 21. Šonkauliai (šonkaulių apimties lankas).

PRIEKINĖS GALŪNĖS: 23. Mentė 24. Petikaulis 25. Peties sąnarys 26. Alkūnės sąnarys 27. Dilbio kaulai 28. Riešo sąnarys 29, Plaštaka.

UŽPAKALINĖS GALŪNĖS: 30. Šlaunis 31. Kelio sąnarys 32. Blauzda 33. Slėsna 34. Kulnas 35. Pėda 36. Nagai.

GRIAUČIAI - susideda iš kaukuolės, stuburo, šonkaulių ir galūnių kaulų. Juos sudaro 282 kaulai. Kaulus dengia raumenys, riebalinis sluoksnis, oda ir kailis. Šuns vidaus organai panašūs į žmogaus, tik gulsčiai išsidėstę. Juos galima skirstyti į tokias grupes.

Kaukuolė susideda iš kiaušo ir snukio kaulų 2. Viršutinis žandikaulis, prie jo sąnariu tvirtinasi 1. Apatinis žandikaulis 3. Akiduobė, 4 Perėjimas "Stopas".

Stuburą sudaro:
5. Kaklo slanksteliai ( 7 slanksteliai, pirmas kaklo slankstelis vadinamas atlantu, nes ant jo yra galva, antras - epistrofėjus, turi kaulinė išaugą - dantį, apie kurią sukiojasi atlantas su galva).
6. Krūtinės slanksteliai (13) prie kurių sąnarių pagalba tvirtinasi išgaubti šonkauliai, sudarantys krūtinės ląstą. Šuo turi 13 porų -šonkaulių, 9 tikrieji (apačioje kremzlėmis jungiasi su neporiniu krūtinkauliu), 4 netikrųjų šonkaulių kremzlės tarpusavyje jungiasi, sudarydamos kremzlinį šonkaulių lanką.
7. Juosmens slanksteliai (7).
8. Kryžiaus slanksteliai (3 suaugę tarpusavyje slanksteliai sudaro taip vadinamą kryžiaus kaulą),
9. Uodegos slanksteliai (20-23)
10. Šonkauliai 11. Kryžiaus kaulai 12. Dubens kaulai.

Priekinės galūnės (kojos); 13. Mentė, 14. Petikaulis prie mentės jungiasi peties sąnariu 15. alkūnės sąnaryje petikaulis jungiasi su Dilbio kaulais ( juos sudaro : 16 Stipinkaulis 17. Alkūnkaulis, 18. Riešo sąnarys (sudarytas iš 7 riešo kauliukų)
19. Plaštakos kaulai (5) 20. Pirštakauliai (4 triflangiai ir 1 dviflangis)

Užpakalinės galūnės: klubo sąnariu jungiasi su dubens kaulais
21. Šlaunikaulis kelio sąnariu jungiasi su blauzdos kaulais, kuriuos sudaro:
22. Blauzdikaulis (storesnis) 23. Šeivikaulis (plonesnis) 24. Kelio girnelė. Blauzdos kaulai kulno sąnaryje jungiasi su slėsna. 27 Slėsnos kaulai (jų yra 7, iš jų išsiskiria stambus 25 Kulnakaulis, 26 Šokikaulis; prie slėsnos tvirtinasi 4 pėdos kaulai, kurie toliau pereina į 4 triflangius 20. Pirštakaulius.

SVARBIAUSIOS PROPORCIJOS: Kūnas kvadratiškas, ypač tai būtina patinams. Idealus kūno ilgis turi būti lygus kūno aukščiui. Patinas gali būti ilgesnis 5% už savo ūgį, o kalė 10%. Tai laikoma norma. Mažiausias patino aukštis ties ketera 80 cm., kalės 72 cm. Kūno masė nenurodoma, svarbu, kad kūno masė ir ūgis būtų proporcingi ir harmoningi vienas kitam. (Kalės masė dažniausiai: 58-75 kg, patinai; 68-85 kg, bet pasitaiko ir virš 100 kg).

ELGESIO BŪDAS, CHARAKTERIS: Draugiškas, geranoriškas, prieraišus, ištikimas savo šeimininkui, ypač dėmesingas šeimininko vaikams, santūrus su svetimais. Pasitikintis savimi, bebaimis, bet kartu ir lengvai valdomas, paklusnus. Geras palydovas ir šeimos šuo, nepasiduodantis provokacijoms, neagresyvus,

GALVA:
Kiaušas: harmoningas bendrai šuns išvaizdai. Ilgas, neplatus, su gerai išreikštais kampais. tiesių lygegrečių linijų, išraiškingas. Atrodo lyg nulietas ypač akių srityje. Gerai išreikšti, bet ne per daug išsišovę antakių lankai. Idealu kai snukio ilgis (atstumas nuo nosies veidrodėlio iki perėjimo) yra lygus kiaušo ilgiui (atstumas nuo perėjimo iki gerai išreikšto pakaušio gumburo). Snukio ir kaktos linijos yra griežtai lygiegrečios. Pats snukis gana stambus. Viršutinės lūpos nukarusios ir dengia apatines, bet negali būti per daug purios ir laisvos. Lūpos gana prigludusios prie kaukolės. Žiūrint iš priekio galva turi atrodyti ilga, stačiakampio formos. Nosies nugarėlė ir nosies galas gana platūs, skruostikauliai neišsišovę kramtomieji raumenys tik lengvai pastebimi.
Stopas (perėjimas) - perėjimas iš kaktos į nosies nugarėlę: labai aiškus lyg "užbrėžtas".
Snukis: Nosies veidrodėlis: gana stambus, daugiau platus kaip apvalus su gana didelėmis šnervėmis. Juodos spalvos, išskyrus marmurinės spalvos šunis, pageidautina, kad jų nosies veidrodėlis būtų juodos spalvos, bet taip pat leistinos rožinės arba kūno spalvos dėmės. Pilkos spalvos dogų nosies veidrodėlis gali būti kiek šviesesnis antracitinės (tamsiai pilkos)spalvos.
Snukis: Gilus, lygiagrečių linijų. Lūpų kampai gerai pastebimi, bet jokiu būdu ne per dideli, būtina vidinė lūpų kampučių klostė. Lūpų krašteliai tamsūs, gerai pigmentuoti. Tik marmurinės spalvos šunims leistina nepilna lūpų pigmentacija, kūno spalvos lūpos. Lūpų kraštai pereinamai stačiakampiški su gerai išreikštais lūpų kampais.
Žandikauliai/dantys: Žandikauliai gerai išsivystę, platūs. Dantys sveiki, stiprūs, dideli (42 dantys pagal pagal pilnos komplektacijos dantų formulę - 20 viršutiniame ir 22 apatiniame žandikaulyje):
3 1 4 2
3 1 4 3
Kiekvienoje žandikaulio pusėje yra po 3 kandžius, vieną iltį ir 4 premoliarus. Be to, viršutiniame žandikaulyje yra po 2, o apatiniame po 3 moliarus (krūminius). Pirmasis moliaras apatiniame žandikaulyje bei ketvirtasis premoliaras viršutiniame žandikaulyje yra ypatingai išsivystę ir vadinami "plėšriaisiais dantimis".
Dantys numeruojami kiekvienoje žandikaulio pusėje atskirai ir žymimi sekančiai:

Kandžiai -Incisivi - numeruojami nuo žandikaulio vidurio ilčių link - I1, I2, I3

Iltys - Canini - kiekvienoje pusėje po viena ir žymima C

Premoliarai - Praemolaren - P1, P2, P3, P4;

Moliarai (krūminiai) - M1, M2, M3.

Sąkandis -žirklinis (tai sąkandis, kada viršutinio žandikaulio kandys uždengia apatinius taip, kad apatiniai kandžiai liečia vidinį viršutinių dantų paviršių).

Akys: vidutinio dydžio, su gyvu, protingu ir draugišku žvilgsniu, migdolo formos, kiek galima tamsesnės, su gerai prigludusiais vokais. Leistina, kad pilkos spalvos šunų akių rainelės būtų kiek šviesesnės. Marmurinės spalvos dogams toleruojamos šviesios arba skirtingų spalvų akys.
Ausys: iš prigimties kabančios, aukštai išaugusios, vidutinio didumo, vidiniais kraštais prigludusios prie skruostų.
Kaklas: ilgas, sausas, raumeningas, standus be klosčių. Tvirtai sudėtas, aukšto pastatymo, su grakščia sprando linija. Šuo laiko jį aukštai iškėlęs, šiek tiek palenkęs į priekį.

KŪNAS:
Ketera: aukščiausias raumeningo kūno taškas, gerai išreikšta.
Nugara: trumpa tvirta, raumeninga, įtempta, gana tiesi. Nugara ir juosmuo nuožulnėja strėnų link. Aukštis ties ketera yra lygus nugaros ilgiui (patinų nugaros ilgis gali viršyti ūgį 5%, o kalių 10%.
Juosmuo: platus, stiprus, raumeningas.
Kryžius: platus, stiprus, raumeningas. Link uodegos pagrindo nuožulnus, bet nekirstas. Nuožulnėjimo linija plastiška.
Krūtinė: ovali, gerai išgaubtu šonkaulių lanku, gerai užpildyta, gili, apatiniame taške siekia alkūnės sąnarį, plati su gerai išreikštu krūtinkauliu ir ryškiu prieškrūtiniu.
Apačios linija ir pilvas: Pilvas įtrauktas, su krūtine sudaro plastišką lenktą liniją.
Uodega: siekia kulno sąnarį. Aukštai išaugusi , plati ties pagrindu, palaipsniui siaurėjanti iki galiuko. Ramybės būsenoje naturaliai kabanti. Einančio (ar susinervinusio) šuns - kardiška, galas gali būti pakilęs iki nugaros aukščio. Labai sauso tipo uodega nepageidautina.

GALŪNĖS:
PRIEKINĖS GALŪNĖS:
Petis: Stiprus ir raumeningas, turėtų būti šiek tiek ilgesnis negu mentė.
Mentė ilga tvirtai prigludusi. Leistinas petikaulio ir mentės kampas 100-110 laipsnių , bet pageidautinas 90 laipsnių kampas.
Alkūnės atgręžtos: tiesiai atgal, gerai prispaustos.
Dilbiai: stiprūs raumeningi. Žiūrint iš priekio ir iš šono tiesūs ir lygiagretūs.
Riešo sąnariai: stiprūs stabilūs.
Plaštakos ir priekinės letenos: apvalios, gerai suspaustais pirštais - katiniškos. Iš priekio žiūrint atrodo esančios vienoje linijoje su dilbiais, iš šono - truputi pasviros. Nagai trumpi, stiprūs, kiek galima tamsesni.
UŽPAKALINĖS GALŪNĖS:
Visa kaulinė užpakalinių galūnių dalis padengta stipriais reljefiniais raumenimis. Kryžius, klubai ir šlaunys platūs ir ypač raumeningi. Blauzdos taip pat tvirtos ir gana ilgos, sudarančios gerus kampus su šlaunimis. Kojos, žiūrint iš užpakalio, atrodo tiesios ir lygiagrečios.
Šlaunys: ilgos plačios, labai raumeningos.
Keliai: stiprūs, nukreipti lygiagrečia kryptimi, šuo jokiu būdu negali atrodyti kaip "išsiskėtęs".
Blauzdos: ilgos, beveik tokio pat ilgio kaip šlaunys. Gerai išvystytais raumenimis.
Kulnys: stiprūs, stabilūs, negali būti nukreipti nei į vidų, nei į išorę.
Pėdos: trumpos, stiprios, statmenai nukreiptos į pagrindą ant kurio stovi šuo.
Letenos: trumpos (trumpi pirštai), stiprios, gana apvalios (suspaustais pirštais). "Katės" letenos. Jomis tvirtai remiasi į žemę. Nagai trumpi, pageidautina tamsūs.
Eisena ir judesiai: judesiai harmoningi, plastiški ir lengvi, nesuvaržyti. Ilgas žingsnis. Pasižymi gracingumu ir elegancija.
Oda ir kailis: gerai prigludęs, glotnus. Vienspalvių dogų oda gerai pigmentuota, marmurinių - pigmentacija išreikšta dėmėmis (pigmentuotos tik odos sritys po dėmėmis). Kailio struktūra pasižymi tuo, kad plaukai trumpi, gana stori, gerai prigludę ir blizgantys.
Kailio spalva: Vokiečių dogai veisiami trijų pagrindinių spalvų:
1. Rudi (geltoni) ir tigriniai;
2. Juodi ir marmuriniai;
3. Pilki (žydri).
Rudi (geltoni): nuo šviesiai gelsvos iki sodrios raudonai-auksinės spalvos. Turi turėti intensyvią juodą kaukę. Nepageidautinos baltos (nors ir labai mažos) dėmės ant krūtinės ir priekinių letenų bei uodegos galo.
Tigriniai: pagrindo spalva nuo šviesiai gelsvos iki sodrios raudonai-auksinės su juodais dryžiais, taisyklingai išsidėsčiusiais po visą kūną šonkaulių kryptimi. Būtina juoda kaukė. Nepageidautinos baltos dėmės ant krūtinės ir priekinių letenų bei uodegos galo.
Marmuriniai: pagrindo spalva balta, pageidautina visiškai švari balta be jokių juodų plaukelių. Po visą kūną tolygiai pasiskirsčiusios intensyvios juodos spalvos įvairaus dydžio netaisyklingais "plėšytais" kontūrais ovalios dėmės. Pageidautina, kad iš priekio ant kaklo, krūtinės ir priekinių letenų būtų kuo mažiau dėmių. Nepageidaujamos pilkos ir neleidžiamos rudos spalvos dėmės. Taip pat juodos dėmės neturėtų būti labai didelės ir dengti didelius kūno plotus. Pasitaiko visai balti - albinosiniai dogai (jie dažnai, bet ne visada, būna akli). Prie albinosinių dogų priskiriami ir balti dogai, kurie juodų dėmių turi mažiau kaip 10 %. Tokie dogai veisliniame darbe nepageidaujami, bet dalyvauja.
Juodi: spalva turi būti labai intensyvi, tamsi be jokio kito atspalvio. Pageidautina visai be arba su labai nedidelėmis baltomis dėmėmis. Jos leistinos ant kaklo, krūtinės, pilvo, letenų ir uodegos galiuko. Leistini dogai, kurių pagrindo spalva balta, o ant kūno viena didelė kaip "užsiaustas paltas" juoda dėmė, taip vadinami ploštiniai dogai. Taip pat pasitaiko dogų, kurių pagrindo spalva balta, o ant kūno išsidėsčiusios didelės taisyklingais kraštais ovalios dėmės -Plattenhunde (genetiškai jie yra juodi). Veisliniame darbe leistina dalyvauti.
Pilki (žydri): pagrindo spalva intensyviai pilka. Pageidautina be jokio kito atspalvio. Leistinos, bet nepageidaujamos baltos dėmės ant krūtinės ir letenų.

Visi nukrypimai nuo standarto yra skirstomi į trūkumus (mažas klaidas), ydas (dideles klaidas), bei ydas, dėl kurių šuo šalinamas iš veislinio darbo.

Trūkumai:
Bendra išvaizda:nepakankamai išreikštas lytinis dimorfizmas (lytinio tipo neatitikimas), fizinio išsivystymo stoka, harmonijos trūkumas, per daug lengvas arba per daug sunkus tipas.
Bendras elgesys: per mažas pasitikėjimas savimi, nervingumas, mažas žavingumo laipsnis.
Galva: galvos ir snukio linijos nelygiagrečios, užapvalintas kaušas, pleišto formos galva, neryžkus perėjimas- "stopas", per stipriai išreikšti skruostai, riestas arba kumpas snukis.
Snukis: per smailus, pleišto formos, nepakankamai nukarusios lūpos, per laisvos, per daug nukarusios "plevėsuojančios" lūpos. Per šviesus nosies veidrodėlis (būtina atsižvelgti į spalvą). Išgaubta arba įlinkusi nosies nugarėlė.
Sąkanda ir dantys: trūkumas yra visi nukrypimai nuo pilno dantų skaičiaus (toleruojama tik vieno arba abiejų P1 nebuvimas apatiniame žandikaulyje). Taip pat trūkumas yra ne žirkliška sąkanda, atskirų kandžių "išėjimas" iš bendros eilės, per maži, ne balti dantys.
Akys: atvėpę, neprigludę akių vokai. Netaisyklingai "prakirptos" akys. Šviesios, gintarinės, vandens mėlynumo, skirtingų spalvų akys (išskyrus marmurinius). Per toli viena nuo kitos. Įkritusios ar išsprogusios akys.
Ausys: Per aukštai arba per žemai išaugusios. Ausys neturi būti tarsi užlūžusios, gulėti ant skruostų.
Kaklas: trumpas storas kaklas, per tiesus kaklo pastatymas, per plonas kaklas, nuokara.
Nugara: Judant siūbuojanti, per daug nuolaidi, per siaura, kylanti nugaros linija įlinkusi arba ties juosmeniu iškelta, kuprota.
Kryžius: per tiesus, kirstas, kryžius aukščiau už keterą, per daug siauras ir kaulėtas.
Uodega: per aukštai arba per žemai išaugusi, per stora, per ilga arba per trumpa. Traumuota ar trumpinta. Per aukštai iškilusi virš nugaros, kabliška ar kilpiška, išlinkusi į šoną, laužta. Ilgi plaukai apatinėje uodegos dalyje.
Krūtinė: neteisingas krūtinės apimties lankas - per plokščias arba per daug išgaubtas. Krūtinės gylio trūkumas. Per ryškiai išreikštas krūtinkaulis ("vištos" krūtinė).
Apačios linija: per mažai pritraukta pilvo linija, nukaręs pilvas, kalėms išbrinkusios pieno liaukos.
Priekinės galūnės: tiesokas mentės ir petikaulio kampas. Mažokas kaulingumas (ploni kaulai), silpnai išvystyti raumenys, netiesios kojos.
Pečiai: laisvi arba perkrauti. Laisvos mentės. Mentė su petikauliu sudaro statų arba beveik statų 90-100 laipsnių, buką 110-120 laipsnių, arba smailą 70-80 laipsnių kampą. Jei kampas bukas - šuns žingsniai tankūs, jei kampas smailas - šuns žingsniai ilgi, tačiau toks šuo greičiau pavargsta.
Alkūnės: laisvos, pasuktos į vidų arba išorę.
Dilbiai: išlinkę, išstorėję lyginant su letena.
Riešai: išlinkę.
Riešų sąnariai: išdidėję, per laisvi, pasukti į išorę arba į vidų.
Užpakalinės galūnės: per gilūs arba per tiesūs šlaunikaulio ir blauzdikaulio kampai. Karviška ar statinės formos kojų padėtis.
Kulnų sąnariai: išdidėję, laikomi per arti arba per toli vienas nuo kito, kulnų artinimas - karviška stovėsena, kulnų vertimas į išorę - šleivinimas, per siauras kulnų statymas.
Letenos: išskėstos, laisvos ilgais pirštikauliais ("kiškio" letenos), šleivakojiškumas. Pridėtiniai pirštai ant užpakalinių kojų.
Judesiai: per silpnas kojų mostas, trumpas žingsnis, suvaržuta linguojanti eisena, eidinė, nepakankamai koordinuoti priekinių ir užpakalinių galūnių judesiai.
Plaukai: povilnė, per ilgi, šiurkštūs neblizgantys.
Spalva:
* ruda: pilkšvai ar melsvai gelsva spalva. Balintos kavos spalva - "Isabella",
* tigrinė: pagrindo spalva pilkšvai ar melsvai gelsva, "isabella". Išplaukę susilieję dryžiai,
* marmurinė: nešvari užtaškuota arba su pilkais bei juodais plaukeliais pagrindo spalva, geltonas, pilkos ar pilko tigro dėmės,
* juoda: rusvas, pilkšvas atspalvis, neintensyvi spalva,
* pilka: rusvas atspalvis, užjuodinta spalva.

Dideli trūkumai:
Elgesys - bailumas.
Žandikaulis/sąkanda - tiesi (repliška) sąkanda.
Akys - ektropija, entropija.
Uodega - laužta, su didele kilpa.

Ydos, dėl kurių šalinama iš tolesnio veisimo:
Elgesys: agresyvumas, kandžiojimasis iš baimės
Nosis: su įtrūkių, kaštoninės spalvos.
Žandikaulis/dantys: perkanda, nesakanda, buldogiška sąkanda
Spalva: Rudi ir tigriniai dogai: su balta dėme ant kaktos, su balta "apykakle", su baltomis letenomis ar "kojinėmis", su baltu uodegos galu.
Pilki dogai: su balta dėme ant kaktos, su balta "apykakle", su baltomis letenomis ar "kojinėmis", su baltu uodegos galu.
Marmuriniai dogai: visiškai balti, be jokios juodos dėmės (albinosai), kurti ar akli, porcelianiniai (su geltonomis, tigrinėmis pilkomis ir kitų spalvų dėmėmis), pilko marmuro ar tigro dogai.
Ūgis: žemesni nei minimali ūgio riba pagal standartą

Pastaba:
Patinai turi turėti dvi gerai matomas, išsivysčiusias ir pilnai į mašnelę nusileidusias sėklides.

 

Į puslapio pradžią